درن جراحی چیست؟ چرا استفاده می شود؟

 

نگاهی دقیق‌ تر به درن جراحی

جراحان از این لوله‌های پلاستیکی کوچک، برای تخلیه مایعات اضافی در محل جراحی استفاده می‌کنند. بدون استفاده از این لوله‌ها تجمع مایعات در محل جراحی، می‌تواند منجر به عفونت‌های بسیار شدید شود. مانند جراحی سینه و ریه، که این ریسک را به دنبال دارد هوا در این بخش‌ها جمع و در نهایت منجر به از بین رفتن ریه‌ها شود.
چرا از درن جراحی استفاده می‌کنیم؟

چرا از درن جراحی استفاده می‌کنیم؟

برخی جراحی‌ها در بخش‌هایی از بدن صورت می‌گیرند که تولید مایعات در آنها به شکل زیادی صورت می‌گیرد! برای مثال در جراحی زیر بغل که معولا بخشی از جراحی سرطان سینه است، از درن استفاده می‌شود؛ چرا که زیر بغل پس از جراحی مایعات زیادی ترشح می‌کند.
بدون استفاده از درن، این مایعات جمع می‌شوند و چیزی شبیه به یک آبسه ایجاد می‌کنند که بسیار درد آور است. فشاری که این آبسه بر روی عضو جراحی شده وارد می‌کند نیز باعث توقف روند بهبود آن عضو می‌شود. برای همین در این جراحی از درن استفاده می‌شود تا مایعات اضافی بدون هیچ مشکلی از بدن خارج شوند؛ پس از توقف ترشح مایعات درن به راحتی از بدن شما خارج می‌شود.
در مواردی که مجبور به انجام جراحی‌های اورژانسی مانند سوراخی روده شوید؛ مایعات عفونی نشت کرده از روده می‌تواند بعد از جراحی نیز در بدن شما باقی بماند!
استفاده از درن جراحی کمک می‌کند تا این مایعات عفونی تا جای ممکن از بدن خارج شوند و احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی را تا جای ممکن کاهش می‌دهد.

درن جراحی معایبی هم دارد؟!

پزشکان و جراحان نظرات بسیار متفاوتی درباره استفاده از درن جراحی دارند. یک سری از مطالعات جدید نشان می‌دهد که استفاده از درن، لزوما روند بهبودی را سریع‌تر نمی‌کند. در مواردی حتی، ممکن است که خود لوله‌های درن باعث ایجاد مشکلاتی چون عفونت شوند! یا حتی می‌توانند روند بهبود عضو آسیب دیده را به شدت کند کنند. پایین‌تر مهم‌ترین معایب درن برای شما لیست شده است.
ممکن است باعث درد شود! با اینکه معمولا درد آور نیستند، در موارد خاصی بیمار ممکن است دچار درد بشود.
با استفاده از درن دوران ریکاوری شما در بیمارستان طولانی‌تر می‌شود.
استفاده از درن در برخی نقاط مانند سینه، جرکات شما را محدود می‌کند که در نهایت منجر به اختلال در زندگی عادی شما می‌شود.
اگر اشتباها بیشتر از حالت استاندارد در بدن شما بمانند، ممکن است در آوردن آنها کمی سخت شود و در نهایت اثر زخمی که به جای می‌گذارند بر روی بدن شما بماند.
شواهد و بحث درباره درن های جراحی

شواهد و بحث درباره درن های جراحی

سال‌های زیادی در جراحی‌های مختلف درن‌های جراحی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. این سوال مطرح می‌گردد که آیا به هدف از پیش تعیین شده شان در این سال‌های جراحی دست یافته اند.  در مورد مزایای انواع متفاوت درناژ (آب کشی) جراحی شاهد کمی وجود دارد، چرا که بسیاری از جراحان هنوز از روش‌های معمول خود استفاده می‌کنند.

علائم

درن‌ های جراحی در انواع مختلفی از جراحی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی هدف آن این است که هر گونه مایع یا هوا را از ناحیه جراحی، دفع یا تخلیه کند.
برای جلوگیری از تجمع مایع (خون، چرک، مایعات عفونی).
برای جلوگیری از تجمع هوا ( فضای مرده ).
برای تشخیص مایعات ( برای مثال تشخیص زود هنگام ترشح آناستومیک )
نمونه‌های خاصی از درن‌ها و جراحی‌ها‌یی که به طور معمول مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل :
جراحی پلاستیک شامل جراحی فلپ میوکوتانئوس.
جراحی پستان (برای جلوگیری از تجمع خون و لنف).
عمل های ارتوپدی  (با خونریزی بیشتر).
تخلیه آب از قفسه سینه.
جراحی قفسه سینه ( که با خطر افزایش فشار داخل پرده جنب و تامپوناد مرتبط است).
کیست‌های آلوده (برای تخلیه چرک).
جراحی پانکراس (برای تخلیه ترشحات).
جراحی صفراوی.
جراحی تیروئید (نگرانی هایی که در مورد هماتوم و خون ریزی در اطراف راه هوایی وجود دارد).
جراحی مغز و اعصاب ( محلی که احتمال خطر افزایش فشار درون جمجمه ای وجود دارد ).
سوند (کاتتر) ادراری.
لوله های نازوگاستریک.
بررسی مواد تشکیل دهنده درن و انواع آن

بررسی مواد تشکیل دهنده درن و انواع آن

بسیاری از درن ها در دامپزشکی مورد استفاده قرار میگیرند. برخی به صورت تجاری در دسترس هستند و برخی دیگر را می توان از کاتتر ها یا لوله هایی که قبلاً در اکثر بیمارستان ها وجود دارد ساخته شوند. برخی موارد استفاده درن ها شامل لاتکس، سیلیکون، پلی اتیلن و پلی وینیل کلراید هستند.
نوع ماده همچنین می تواند بر بهبود زخم تأثیر بگذارد، زیرا واکنش بافت به مواد مختلف متفاوت است. باید بدانید که موادی که بیشترین واکنش را ایجاد می کنند کاتترهای لاستیکی قرمز و لاتکس هستند. همچنین موادی که کمترین واکنش را ایجاد می کنند عبارتند از پلی اتیلن، پلی وینیل کلراید و لوله سیلاستیک.
درن ها بر اساس سیستم های مختلف طبقه بندی می شوند: باز یا بسته، غیرفعال یا فعال. تخلیه غیرفعال به نیروی جاذبه، حرکت بدن و اختلاف فشار برای حرکت مایع یا گاز متکی است. درن های فعال از فشار منفی متناوب یا مداوم برای بیرون کشیدن مایع یا گاز از زخم یا حفره بدن استفاده می کنند.
به طور معمول، درن های غیرفعال سیستم های باز و درن های فعال سیستم های بسته هستند، زیرا آنها بر فشار منفی ایجاد شده توسط درن متکی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =